Łacina z kulturą antyczną wracają do szkół. Łacina organizuje umysł i jest przydana nie tylko dla prawników i lekarzy
Ważna decyzja MEN
Opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia uzupełnia program nauczania o przedmiot język łaciński i kultura antyczna, który może być nauczany w zakresie podstawowym lub rozszerzonym w liceach i technikach.
Głównym założeniem zaproponowanej podstawy programowej tego przedmiotu jest wyposażenie uczniów, pod kierunkiem nauczyciela, w narzędzia do czytania prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień
- informuje resort edukacji.
Podstawa programowa traktuje język łaciński jako pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji. Zaproponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają rozpoznawać i rozumieć wybrane, podstawowe formy ekspresji językowej.
Cel zajęć z łacina i kultury antycznej
Celem zajęć z łaciny i kultury antycznej będzie kształcenie przede wszystkim umiejętności oraz pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień.
Zasadniczą rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie rozszerzonym jest kształtowanie humanistycznej wrażliwości uczniów i przekazanie im wiedzy na temat języka łacińskiego i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, jak również ich roli w rozwoju kultury i języka polskiego. W związku z tym cele kształcenia zostały zdefiniowane w taki sposób, aby obejmowały receptywne i produktywne kompetencje w zakresie języka łacińskiego, w tym przede wszystkim znajomość charakterystycznych dla łaciny zjawisk językowych oraz umiejętność rozumienia i przekładu tekstu łacińskiego na język polski, a także kompetencje kulturowe w zakresie kultury starożytnej Grecji i Rzymu oraz obecności i recepcji tradycji antycznej (w tym roli języka łacińskiego) w dziejach i kulturze polskiej.
W opublikowanym rozporządzeniu MEN przypomina, że oprócz języka łacińskiego i kultury antycznej, uczniowie pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego i technikum mają do wyboru filozofię, plastykę lub muzykę. To dyrektorzy szkół zdecydują czy w szkole realizowana będzie nauka łaciny i kultury antycznej, czy też plastyki, muzyki lub filozofii.
Korzyści z nauki łaciny i kultury antycznej
Korzyści z tego mogą być praktyczne i zupełnie nieoczekiwane
- przyznała w rozmowie z portalem gosc.pl filolog klasyczny z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Beata Gaj.
Dodała, że łacina przyda się nie tylko prawnikom, ale także medykom oraz studentom kierunków humanistycznych.
Łacina bardzo dobrze organizuje umysł. Humanistom daje poczucie, że są w stanie myśleć ściśle, a ścisłowcom pozwala wejść głębiej w humanistykę
- ocenia prof. Gaj.
aes/men.gov.pl/historia.org.pl/gosc.pl
Komentarze
Prześlij komentarz